Bugun...
Lozan Barış Antlaşması Hakkındaki Yalanlar...


Mesut Erol
 
 

 

 

 

Lozan'ın;
Son Kullanma Tarihi olduğu,
Petrol, Maden ve Bor Çıkaramayacağımız,
İsmet İnönü’nünde onlardan olduğu,
Gizli protokoller yapıldığı,
gibi iddiaları duymayanınız yoktur...

 
1.KAYNAK:

Cumhuriyet düşmanlarının palavraları bitmiyor...
Şimdi de kulaktan kulağa yaydıkları yeni bir yalan dolaşıyor her yerde: neymiş! 2023'te Lozan Antlaşması sona erecekmiş! Lozan antlaşması'nda petrolleri ve madenleri çıkarıp işletme hakkımız elimizden alınmışmış! 2023'ten sonra bu hakka kavuşacakmışız!
Tamamen kuyruklu yalan.
 
1-) Lozan antlaşması "son kullanma" tarihi olan bir anlaşma değildir.
Lozan atntlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin "tapusudur" ve Türkiye Cumhuriyeti var oldukça var olacaktır. (yakın tarihin en uzun süredir devam eden anlaşmasıdır). Kurtuluş savaşı ile Türkiye'yi bölüp parçalamayı amaçlayan Sevr antlaşması'nı yırtıp tarihin çöp tenekesine atan Atatürk ve arkadaşları, onun yerine Türkiye'nin "tam bağımsızlığını" tüm dünyaya tescil ettiren Lozan antlaşması'nı onaylamışlardır. (Lozan'ın eksiklerinin yüzde doksanını (Lozan'da elde edemediklerimizi) Atatürk ölmeden önce tamamlamıştır.) Lozan'ın "son kullanma tarihi" olduğunu iddia edenler ve bu salakça iddialarına taraftar toplamaya çalışanların amacı Türkiye Cumhuriyeti'ni bölüp parçalamaktır. Lozan'dan rahatsız olanların yeniden Sevr hayali gören Türkiye Cumhuriyeti düşmanları olduğu unutulmamalıdır. Yada bu duruma maşa olanların...
 
2-) Lozan'da "gizli protokol" diye birşey imzalanmamıştır.
Bu "ingiliz istihbaratının Türkiye görevlisi" olan Kadir Mısıroğlu adlı Türkiye Cumhuriyeti düşmanı "yobazın" uydurmasıdır. Zaten son günlerde bu kişinin bazı Atatürk çıkışlarını artık Erdoğan‘da eleştirmektedir.
 
3-) Lozan'da "petrollerin ve madenlerin (özellikle BOR) 2023'e kadar çıkarılmaması" diye bir madde de yoktur.  
Nitekim 1923-1950 arasında Türkiye Cumhuriyeti madenlerini çıkarmış, işlemiş ve satmıştır.  Bu amaçla bizzat Atatürk Etibank'ı kurdurmuştur.  Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA’nın) kuruluş amacı da madenleri bulup  çıkarmaktır. Türkiye Atatürk döneminde maden sanayine dayanan ağır demir-çelik sanayini kurmuştur.  
Örneğin; Karabürk demir çelik kombinası kurulmuştur.  Türkiye Atatürk döneminde, bazı madenlerin çıkarılıp işlenmesi konusunda dünya liderliğine yükselmiştir. Bazı madenlerin çıkarılıp işlenmesinde artış yüzde 600 kadardır. (bu konuda ayrıntılar için Sinan Meydan, Akl-ı Kemal, 3. Cilt)
 
4-) Türkiye petrol ve maden konusunda 1950-1960 arasında Adnan Menderes'in Demokrat Partisi döneminde Abd'ye büyük tavizler vermiştir.
1950-1960 yılları arasında Adnan Menderes'in Demokrat Partisi'nin ABD ile imzaladığı sayısız ikili anlaşma ile (bunların bazıları yazılı bile değildir,  sözlüdür) Türkiye birçok maden ve petrollerinin çıkarılıp işletilmesini ABD'ye bırakmıştır.  Demokrat Parti'nin ABD ile imzaladığı 1954 tarihli petrol anlaşması Türkiye'nin petrol aramasını ve bulduğu petrolü işlemesini ABD onayına bırakmıştır. Bu anlaşma ile petrollerin özelleştirilmesinin de önü açılmıştır. İnönü, bu anlaşmayı "kapitülasyon anlaşması" diye adlandırmıştır.
 
Sonuç olarak: 1923 tarihli Lozan antlaşması Türkiye'nin bağımsız olmasını sağlamış, 1950-1960 arasında Adnan Menderes'in Demokrat Partisi'nin ABD ile imzaladığı sayısız ikili anlaşma ise Türkiye'nin yeniden bağımlı olamasını sağlamıştır. (bu konuda bütün ayrıntılar Sinan Meydan Akl-ı Kemal, 3. Cilt adlı kitabındadır)
 
Düşündürücü olan nokta: Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının gerçeği adeta tersdüz ederek, yalan yazarak,  yalan söyleyerek genç kuşakları kandırmayı başarmış olmalarıdır. Her duyduğuna inanan "facebook ve twitter budalası" genç kuşakların da bunda katkısı yok değildir hani... Bu nedenle daha dikkatli, bilinçli ve sosyal medyanın paylaşımlarını araştırma süzgecinden geçirerek paylaşmak bizlerin asli görevidir.
 
 
[Tarihci - Yazar: Sinan MEYDAN]
 
 
2.KAYNAK:
1-) Mesela Lozan'ın bir bitiş tarihi var mı?
- Evet ben de duyuyorum böyle şeyleri. Vallahi ben hiç vermediysem dolu dolu bir 5 yılımı verdim araştırmalarım için. Bu konuda iddialı konuşacağım, hem Türkiye'de hem İngiliz arşivlerinde benim neredeyse görmediğim belge kalmadı. Bu belgelerin hiçbirisinde bu antlaşma 100 yıl sonra sona erecektir veya bir bitiş tarihi vardır, diye bir şey yok, ben görmedim böyle bir şey. Benim görmediğim bir belge varsa da buyursunlar getirip göstersinler
2-) İsmet Paşa’nın Suçu Yok:
- Adalar konusunda İsmet Paşa çok suçlanıyor. Adaları Yunanistan'ın eline bıraktığı düşünülüyor.
- Bunu diyenler Adalar ne zaman Türkiye'nin elinden çıkmış, lütfen bir baksınlar bakalım. Adalar konusunda Türkiye zaten var olan statüyü kabul etti. Diyeceksiniz ki Adalar için hiç mücadele etmedi mi Türkler, etti. Daha fazla mücadele edemez miydi, belki edebilirdi; fakat bakın bir antlaşmada bazı şeyleri verirsiniz, karşılığında başka şeyler alırsınız. Keşke "Hepsini ben alayım." diye bir şey olsa; Musul'u da vermesek, Adalar'ı da vermesek, keşke hepsini alabilseydik. Fakat bazı şeylerden feragat etmek durumunda kalıyorsunuz. Mesele Adalar'sa eğer, Adalar daha önceden kaybedilmişti zaten, biz bu statüyü koruduk. Mücadele etmedik mi, ettik; fakat Türkiye'nin tam bağımsızlığını tehdit eden kapitülasyonlar meselesi gibi daha önemli meseleler vardı. Bunun ortadan kaldırılması gerekiyordu, bizim önceliğimiz buydu.
3-) Lozan’da Gizli Madde Yok:
-Bu iddiaların en meşhuru da Lozan'ın gizli maddeleri. Hocam, neymiş şu gizli maddeler söyler misiniz?
- (Gülüyor) Ben açık ve net söyleyeyim Lozan'ın hiçbir gizli maddesi yok.
Varsa da ben görmedim, bulanlar varsa bekliyorum, bize de gösterin biz de öğrenelim.
Bu bir komplo teorisi olarak gözüküyor bana. Ben bu kadar belge gördüm, okudum, hiçbir gizli maddeyle karşılaşmadım, dediğim gibi bulan varsa gelsin bize de göstersin."
 
[Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi: Doç. Dr. Sevtap Demirci ]


Bu yazı 996 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

Yazarın Diğer Yazıları

HABER ARA ( 73 / 37825 )
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI