Bugun...
Avrupa Pis Yaşadı. Tam 400 Yıl...


Mesut Erol
 
 

  Yaklaşık 400 yıl süren Avrupa'nın bu pislik dönemi meşhurdur. Bu dönemde halka açık banyolar kapatıldığı gibi, evlerde temizliğe ayrılan bölümler de başka işlerde kullanılmaya başlanmıştır. Yıkanma bütünüyle unutulup gitmiş, yemekten önce el yıkama âdeti bile, ortadan kalkmıştır. Yıkanma unutuldukça pislik artmış, pislik arttıkça da kötü kokular çoğalmış; bütün bunlara çare olarak da, Avrupalı, yıkanıp temizlenmeyi düşünmek yerine; güzel kokular sürme ve parfüm üretme yoluna gitmiştir. Pislik zamanla öylesine feci bir hal almıştır ki, büyük ölçüde çocuk ölümleri olmuş; sık sık çıkan salgınlar binlerce insanı birden imha etmiştir.
Mesela 1501 yılında Fransa'nın Bordeaux şehrinde çıkan bir kolera salgınında 17 bin kişi ölmüştür ve bu rakam, şehrin nüfusunun yarıdan fazlasını teşkil etmektedir.17. yy da Paris gibi büyük şehirlerde su son derece az bulunan bir nesne olmuştur. Şehrin nüfusu gittikçe artmış, fakat kullanılan su miktarı çoğalmamıştır. Koca şehirde 40 çeşme, bir o kadar da kuyu vardır. Kullanımı zaruri olan su, sokaklardaki tulumbalardan sağlanmış veya çeşmelerde uzayan kuyruğa girilerek temin edilmiştir. Halk temizlik anlayışından öylesine uzaktır ki, evler bir yana, sarayların bile tuvaleti yoktur. Halkın toplu olarak bulunduğu tiyatrolarda dahi, tuvalet mevcut değildir. Herkes ihtiyacını kapı arkalarına, merdiven diplerine gidermiştir. Ayrıca odanın bir köşesine konulan bir miktar saman o dönemde en iyi tuvalet görevini görmüştür.

 

     Mark Kemmerich'in "Tarihteki Garip Vakalar" isimli kitabında, bu konuda şunlar anlatılır:
"Paris'te 14. Louis zamanında hiç kimse sokakta giderken tepesine pis bir şey dökülmeyeceğinden emin olamazdı. Ancak geniş caddeler biraz emniyetliydi. Her an bir pencere açılarak süratle söylenen bir “Gare L’eau” seslenişinden sonra bir lazımlık veya leğen içeriği boşaltılırdı. Aşağıda birimi var, sokak boş mu umurlarında olmazdı. Şehrin hiçbir sokağında bu yapay yağmurdan ve korkunç kokudan kurtulmak mümkün değildi. Umumi helalar olmadığı için sokak köşeleri, sarayların ve kiliselerin civarı, bu hizmetleri görürdü…”


     Şu anda bile Avrupa'nın birçok yerinde tuvaletlerde taharet musluğu yoktur. Arabistan'ında birçok yerinde duvar köşelerine pisleyen insanların varlığına şahit olmaktayız. DİNLERİN DE ÖNEMLE VURGULADIĞI ŞEY HER ZAMAN TEMİZLİK OLMUŞTUR. Buradan anlaşılacağı gibi sorun dinde değil, dini yaşama şeklindedir. Bu nedenle "Temizlik imanın yarısıdır" cümlesini çok sık duyarız. Çünkü temiz olmak canlı olmamızın temel gereksinimidir. Doğada bir iki grup hayvan hariç hiç birini pis, bakımsız göremezsiniz. Allah bu özelliği onların genlerine koymuştur. O halde hayatımızın her yerinde temiz, titiz ve tertipli olmaya özen göstermeli, bunun hem sağlığımıza hem de bilinçaltımıza etki edeceğini unutmamalıyız. Diyeceksiniz ki bilinçaltımızın temiz olmamızla ne alakası var. Sen ve çevren temiz olursa:

- Daha geç hasta olursun,
- Çevren düzenli olur, gözün gereksiz nesnelerle meşgul olmaz,
- Temiz kokar kendine olan güvenin artar,
- Yapacağın işi daha kısa sürede bitirirsin,
- İnsanlara dik ve düzenli bir duruş sergilersin, sempatilerini kazanırsın,
- Olaya din boyutundan bakarsak, ibadet yapmış, sünneti yerine getirmiş olursun,

- Çocuklarına bazı şeyleri (sen yaptığın için) daha kolay anlatabilir ve aşılayabilirsin,

- Çevren düzenli olursa ilişkilerinde düzenli olur.
İlişkilerin düzenli olursa ruh halin düzenli olur.
Ruh halin düzenli olursa bilinçaltın düzenli olur.

Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltmamız mümkün. Ben yine üzerime düşeni yaparak bazı şeyleri sizlere hatırlatmaya çalıştım. Biliyorum bu yazdıklarımı birçoğumuz biliyor ve riayet ediyor. Benim hedef kitlem aradan sıvışan bir iki afacan okurumadır.
:)  

   

Sağlıcakla kalın. Elimizdekini değerli yapmak bizlerin elinde.
SAĞLIMIZI DA...
RUH HALİMİZİ DE...Bu yazı 1557 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYazarın Diğer Yazıları

HABER ARA ( 0 / 61481 )
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI